Home


HOME
HOME
HOME
HOME
HOME
HOME
HOME
HOME
HOME
HOME


Panama


Mapa Panamy Panama, španělsky República de Panama, přímořský stát ve Střední Americe, mezi Tichým oceánem a Karibským mořem, jímž prochází strategicky důležitý Panamský průplav, který s nástupem roku 2000 patří Panamské republice a je jednou z nejvýznamnějších vodních cest na světě. Území Panamy, u něhož Španělé přistáli roku 1501, se stalo kolonií již roku 1508. V letech 1524-1565 bylo součástí generálního kapitanátu Guatemala, poté do roku 1718 místokrálovství Peru a v letech 1818-1821 součástí Nové Granady. Panama vyhlásila samostatnost roku 1821, ale záhy byla připojena k federativní republice Velká Kolumbie. V souvislosti s chystanou výstavbou průplavu bylo ze strany USA podporováno separatistické hnutí, které vyvrcholilo roku 1903 vyhlášením nezávislosti. V roce 1969 byl nastolen levicový režim, v jehož čele stál fakticky až do své smrti v roce 1981 generál Omar Torrijos Herrera. V roce 1979 byla podepsána s USA smlouva o navrácení Panamského průplavového pásma.


Oficiální název : Panamská Republika
Státní zřízení : Republika v čele s prezidentem
Hlavní město (počet obyvatel) : Panama City (704 tis.)
Největší město : Panama City
Členství v mezinár. organizacích : OSN, OAS
Zákonodárný orgán : Jednokomorové Zákonodárné shromáždění (72 členů, funkční období 5 let)
Administrativní členění : 9 provincií a 1 teritorium
Obyvatelstvo : Mesticové 64%,černoši a mulati 14%,běloši 14%, Indiáni 8%
Náboženství : Římskokatolické 80%, protestantské 10%
Rozloha (pořadí ve světě) : 77 082 km2 (115.)
Počet obyvatel (pořadí) : 2, 8 mil. (131.)
Úřední, resp. užívané jazyky : Španělština (úř. j.), angličtina, indiánské jazyky
Kontinent : Amerika
Měna : Balboa (PAB) , americký dolar
Mezinárodní pozn. značka : PA
Poloha : jihovýchod Střední Ameriky
Klima : vlhké, horké, tropické v nížinách a jarně svěžejší v západní hornaté oblasti
Nejvyšší hora : Vulkán Barú (3475 m)
Největší ostrov : Isla de Coiba (493 km2)
Nejdelší řeka : Rio Chucunaque (231 km)
Největší jezero : Lago Gatún (424 km2)
Hospodářství : největší podíl na hrubém národním produktu má sektor služeb(75,5%), průmyslu(14%) a zemědělství(11%)
Hrubý národní produkt : 2130 USD na 1 obyvatele (1997)
Hlavní export : banány a surový cukr
Hlavní import : stroje, chemické výrobky, nafta
Ubytování : kapacita hotelového ubytování je omezená s výjimkou hl. města a hlavních turistických center (David, Boquete, Bocas del Toro - kde jsou i luxusní hotely) a svou kvalitou spíše skromná; chybí kempy a mládežnické ubytovny
Sport : vedle sportů provozovaných hotely (tenis, golf) nabízí Panama možnosti pěší turistiky, potápění a raftingu

Panama je známá především díky Panamskému průplavu.

Panama leží mezi dvěma kontinenty na Panamské šíji, v nejužší části Střední Ameriky (šířka 50-200 km).

Oficiálním jazykem je španělština, jež dominuje v celé zemi, ale také anglický jazyk je používán např. v hlavním, ale i dalších větších městech. 

Polovinu plochy zaujímají nížiny; nejvyšším pohořím na západě je Sierra de Veraguas (činná sopka Barú, 3478 m n.m.). Pobřeží Karibského moře a Tichého oceánu je lemováno množstvím malých ostrůvků . Je zde vlhké tropické podnebí s malými výkyvy teplot, nejvyšší srážky jsou na svazích hor u  Karibského moře ( až 2500mm ročně). Asi 40% území pokrývají vždy zelené vlhké tropické lesy.

 • Panama je převážně zemědělský stát, hospodářsky významný je provoz (námořní doprava) Panamského průplavu. Z ekonomicky aktivních obyvatel pracuje 21% v zemědělství, 17% v průmyslu. Obdělává se 9% území, louky a pastviny zaujímají 20% plochy, zalesněno je 44% území. Pěstuje se zde zejména cukrová třtina, banány, rýže, kukuřice, luštěniny, chová se skot, prasata, těží se dřevo, je zde průmysl potravinářský, petrochemický, strojírenský a chemický. Nejvýznamnějšími přístavy jsou Panama, Balboa, Colón.
 • Geografie
  Horské pásmo se svými vrcholy dosahujícími přes 2400m, formuje zemi do tvaru "S". Jsou zde hory na Karibském pobřeží, malé kopce a stepi na pobřeží Pacifiku. Nížiny představují přes 85% území. Tropické deštné lesy dominují v blízkosti průplavu, podél Karibského pobřeží a východní části země. K území Panamy se počítá přes 1000 ostrovů. Panamou protéká přes 500 řek a více než polovina země je zalesněná. V oblasti Panamského průplavu je země jen 80 467 m široká.

  Populace
  V době sčítání lidu v roce 1990 bylo v Panamě 2,8 mil. obyvatel, z nichž téměř 50% žije ve městech. V hlavním městě se jich odhadovalo ve stejném roce na 704 117. Panamci pocházejí z různých národů a etnik. Indiánka z kmene Kuna

  Primitivní život indiánských kmenů
  Indiáni z ostrova San Blas a provincie Darien fascinují svým primitivním životem původních Kolumbijců, kterému dávají přednost. Vydáte-li se již na kratší nenáročné výlety, můžete posoudit jejich zvyky, zákony, tradice, oblečení a víru, které se vyvíjely po několik tisíciletí.

  Vláda
  Panamská republika je suverénním nezávislým státem. Státní správa se dělí na tři části: legislativní, výkonnou a justiční. Panama je politicky rozdělena do 9 provincií a 2 samostatných území, tzv. Comarcas, na nichž žijí Indiáni. 

  Náboženství
  V této zemi je absolutní svoboda vyznání, proto je zde velké množství kostelů, chrámů a synagog. Většina občanů jsou však katolíci.

  Klima
  Je zde příjemné tropické podnebí, průměrné teploty 26oC, které klesají k večeru. Vlhkost se pohybuje okolo 70%. Období dešťů trvá od května do prosince. Teplota v horách je o něco nižší, asi 10-16 °C.

  Platební možnosti
  Běžně je možné používat cestovní šeky a kreditní karty. Ceny jsou psané v místní měně balboa (B/.) či v dolarech. Daň z přidané hodnoty výrobků je 5%. Potraviny a léky jsou od daně osvobozené.

  Obchody
  Najdeme zde šperky, drahokamy, orientální řemeslné práce, fotoaparáty, elektroniku, křišťál, porcelán za velmi rozumnou cenu. Většina obchodů je otevřena od 9- 20 h. Po-So, některé i v neděli. Supermarkety a velká obchodní centra jsou moderní a velmi dobře zásobené. Rájem pro milovníky nákupů je hlavní město Panama City. Obchodní centra Via Espaňa a Central Avenue nabízejí výstřelky poslední módy, novinky z výpočetní techniky a také již zmíněné ručně vyrobené výrobky indiánských kmenů Mola a Kuna.

  Dovolená
  V celé Panamě naleznete vlídné přivítání a přátelskou pohostinnost. Panama je po setmění  jasná a veselá, pulsující bouřícím rytmem. Můžete vyzkoušet národní kuchyni - např. čtvercové tamales v banánové slupce, horké křupavé empanadas nebo panamskou populární pochoutku z ryby ceviche.